Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Розроблений за ініціативи та безпосередньої участі Міністерства юстиції закон #ЧужихДітейНеБуває дає виконавцям низку нових інструментів для стягнення заборгованості з виплати аліментів. Результати дії цього закону свідчать про те, що він почав ефективно працювати, хоча окремі питання його застосування ще потребують подальшого вдосконалення, що є цілком зрозумілим з огляду на те, що закон фактично діє всього два місяці.
Про це заявила заступник Міністра юстиції Світлана Глущенко під час круглого столу «Новели законодавства у сфері стягнення аліментів: практика застосування та шляхи її вдосконалення», який Міністерство юстиції організувало з метою визначення проблемних питань, які виникають під час практичного застосування вимог закону #ЧужихДітейНеБуває за участі спеціалістів Департаменту державної виконавчої служби, Департаменту правосуддя на національної безпеки, керівника Асоціації приватних виконавців України, суддів, представників Державної прикордонної служби, Нацполіції, Київської міської та обласної держадміністрацій, Державного підприємства «Національні інформаційні системи», науковців, міжнародних партнерів та представників громадськості.
За словами Світлани Глущенко, з початку дії закону боржниками сплачено понад 724 млн грн. аліментів, з яких 201,2 млн грн стягнуто державними виконавцями завдяки застосуванню нових заходів впливу.
«Станом на 30 березня за 9,4 тисячами виконавчих документів погашено заборгованість по аліментах в повному обсязі, а 11,3 тисячі виконавчих документів відкликано стягувачами у зв’язку з відсутністю претензій до боржника. Це свідчить про те, що обмеження, встановлені новим законом, реально працюють і ми маємо продовжувати й надалі кваліфіковано та оперативно відпрацьовувати кожне виконавче провадження з аліментів», - підкреслила заступник Міністра.
Вона додала, що наразі 11 тисяч протоколів про адмінправопорушення винесено виконавцями про направлення боржників, які не мають роботи або вдають, що не мають її, на суспільно корисні роботи. Судами уже винесено 202 постанови про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.
Останнє було одним із питань до обговорення під час круглого столу, зокрема застосування статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині притягнення боржника до адміністративної відповідальності. За словами директора Департаменту правосуддя на національної безпеки Олександра Олійника, наукова спільнота одностайно підтримала позицію Мін'юсту про те, що правопорушення, передбачене статтею 183-1 КУпАП є триваючим, і це важливо для подальшої правозахисної практики.
«Якщо на момент набрання чинності Законом у особи наявна заборгованість за несплату аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, то така особа після набрання чинності Законом має вжити необхідні заходи щодо погашення такої заборгованості. У разі невжиття цих заходів така особа має нести адміністративну відповідальність відповідно до статті 183-1 КУпАП», - зазначив Олександр Олійник.
Як зауважила заступник Міністра Світлана Глущенко, дуже важливо організовувати фахові наукові і практичні обговорення новацій у сфері захисту прав дітей на належне утримання шляхом стягнення аліментів, адже в дискусіях, інколи гострих, можна почути думки фахівців щодо нинішнього стану речей у цьому напрямі та окреслити можливі шляхи його законодавчого та організаційного вдосконалення.
«Такий формат відкритого діалогу та співпраці підтверджує те, що Мін'юст завжди відкритий до конструктивного діалогу та вітає усіх небайдужих громадян в їх намірах сприяти підсиленню законодавчих гарантій захисту прав та інтересів дітей», - резюмувала заступник Міністра.