Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
09.04.2019 року суддею Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Наумовим О.О. з суддями суду проведено семінар-навчання для суддів суду, на якому були розглянуті положення п.3 ч.1 ст.106 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 року, Кодексу суддівської етики, затвердженого ХІ черговим з’їздом суддів України від 22.02.2013 року та Бангалорських принципів поведінки суддів схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27.07.2006 року №2006/23 та наголошено на наступному.
Відповідно до статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя при здійсненні правосуддя зобов’язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства, дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.
Відповідно до приписів статті 129 Конституції України, статті 5 ЦПК України, ст.10,11 КПК України суддя під час здійснення правосуддя не повинен допускати проявів неповаги до людини за ознаками раси, статі, національності, релігії, політичних поглядів, соціально-економічного становища, фізичних вад, стану здоров’я, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак тощо та дозволяти цього іншим.
Згідно із Коментарем до Кодексу суддівської етики, затвердженим рішенням Ради суддів України від 4 лютого 2016 року № 1, прояв неповаги до людини треба розуміти як будь-який зовнішній прояв зневажливого ставлення до людини, який є очевидним не лише для конкретної особи, а й усіх інших осіб. Такі прояви можуть бути у формі певних висловів, жестів, навіть поглядів, із яких стає очевидним нешанобливе, зверхнє, зневажливе ставлення.
Відповідно до Коментаря до Кодексу суддівської етики суддя повинен здійснювати судочинство в межах та порядку, визначених процесуальним законодавством, і виявляти при цьому тактовність, ввічливість, витримку й повагу до учасників судового процесу та інших осіб.
Повага виявляється у шанобливому ставленні до людей, яке враховує їхні особистості, інтереси, життєвих досвід.
Суддя повинен виконувати обов’язки судді безсторонньо і неупереджено та утримуватися від поведінки, будь-яких дій або висловлювань, що можуть призвести до виникнення сумнівів у рівності професійних суддів, народних засідателів та присяжних при здійсненні правосуддя.
Також було зазначено, що у цьому контексті суддям треба пам’ятати, що присутні у залі засідання особи постійно вивчають і оцінюють поведінку суддів, кожен жест судді, дію, погляд, слово. Саме тому в судовому засіданні суддя повинен говорити якомога менше і суто в межах, визначених процесуальним законом, не поводити себе зверхньо, не моралізувати, не проводити порівнянь, вміти слухати і своєчасно ставити запитання, з’ясовуючи лише необхідні деталі для розгляду справи по суті. При дослідженні обставин справи у судовому засіданні він не повинен висловлювати своєї оцінки, критичних зауважень.
В межах проведення навчання на вказану тему було проаналізовано практику Вищою радою правосуддя щодо розгляду скарг громадян України з вищевказаних підстав. Як приклад порушення суддями правил етичної поведінки передбачених вимогами чинного законодавства, було розглянуто декілька відповідних рішень, ухвалених відносно суддів за результатами відповідних скарг.
Участь у семінарі прийняли: голова суду Ірина Жупанова, судді - Юлія Галущенко, Оксана Дмитрюк, Валентина Суркова, Олена Щаслива
Прес-служба суду.